Запровадження проекту «Вчимося жити разом» для дітей східних областей України на Кремінщині
Запровадження проекту «Вчимося жити разом» для дітей східних областей України на Кремінщині
Історія проекту
Початок збройного конфлікту на сході України обумовив появу нового пласту в суспільстві - родин з дітьми, що стали вимушеними переселенцями. Складний процес внутрішньої міграції оголив багато проблем, пов’язаних з їх адаптацією на новому місці проживання. Частина дітей перебувала в стресі через побачене вдома, частина не могла звикнути до нової школи, вчителів, знайти нових друзів, у декого були усі ці та безліч інших проблем. Для вирішення проблеми представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні звернулося до Служби Європейської Комісії з гуманітарної допомоги та громадянського захисту (ЕСНО) по допомогу у фінансуванні спеціального проекту «Вчимося жити разом». (Служба Європейської Комісії з гуманітарної допомоги та громадянського захисту (ЕСНО) фінансує операції з надання допомоги жертвам природних та антропогенних катастроф і конфліктів поза межами Європейського Союзу). З 2012 року в Службі ЕСНО було започатковано ініціативу «Діти миру» для надання підтримки гуманітарним проектам для дітей у зонах конфлікту в різних країнах світу.
Отже, проект «Вчимося жити разом» було ініційовано представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, а Служба Європейської Комісії з гуманітарної допомоги та громадянського захисту (ЕСНО) в рамках своєї ініціативи «Діти миру» виділила на його реалізацію 800 тисяч євро.
Зміст проекту та його виконавці.
Головним партнером проекту є Міністерство освіти і науки України. Громадська організація «Дитячий фонд «Здоров’я через освіту» разом з Національним Університетом «Києво-Могилянська Академія» стали головними виконавцями проекту «Вчимося жити разом». Він реалізується у Донецькій, Луганській, Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій областях, в яких є найбільша кількість дітей, переміщених з зони конфлікту.
Проект реалізується в двох напрямках – формування у школярів життєвих навичок, що сприятимуть позитивній адаптації, та надання дітям психологічної допомоги та підтримки в навчальних закладах.
Проектною діяльністю планується охопити 25% всіх шкіл та дошкільних закладів задіяних областей, провести понад 130 тренінгів різних рівнів, навчивши понад 3300 педагогів та понад 50 000 дітей. З початку року автори та експерти працюють над створенням навчально-методичних матеріалів для вихователів дитячих садків і шкільних вчителів, які викладають предмет «Основи здоров’я» та розробок уроків для вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів усіх вікових груп.
18-22 квітня в Києві відбувся тренінг для регіональних тренерів «Методика викладання курсу «Вчимося жити разом» в основній і старшій школі». Шість педагогів представляли Луганську область. Серед них – Кременчуцька С.В. – заступник директора з навчально-виховної роботи Кремінської ЗОШ I-III ступенів №4 та Щолок Л.Н. – вчитель Кремінської школи-гімназії. В процесі роботи тренінгу учасники ознайомились з концепцією, змістом і методикою викладання тренінгового курсу, вимогами до тренінгової підготовки педагогів у регіонах, в ролі учнів та вчителів опрацювали уроки-тренінги для учнів 5-10(11) класів за курсом «Вчимося жити разом». Протягом літа зазначені обласні тренери навчатимуть педагогів базових навчальних закладів області методиці викладання курсу, ознайомлять з особливостями його концепції та програми. В 2016-2017 навчальному році тренінговий курс «Вчимося жити разом» буде реалізовуватись в навчальних закладах області.
За матеріалами семінару-тренінгу Кременчуцька С.В.